fbpx

O festiwalu

Najpiękniejsza noc w roku

Festiwal księgarń i czytelników

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut.

Szeroki program, obejmujący m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, kiermasze czy koncerty przyciąga uwagę wielu mediów, blogerów i czytelników. Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji oraz ponad 100 niezależnych księgarń z całej Polski. Festiwal promuje niezależne księgarnie stacjonarne, lokalne inicjatywy literackie i kulturalne.

Do tej pory wśród gości Nocy Księgarń znalazło się wielu znanych autorów i autorek, twórczyń i twórców, naukowców i naukowczyń, wśród nich między innymi: Szczepan Twardoch, Katarzyna Nosowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Jakub Małecki, Łukasz Lamża, Agata Hącia, Marcin Napiórkowski, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski czy Przemek Staroń.

Odkryj swoją księgarnię

Niezależne, autorskie, kameralne

Autorskie, niezależne, kameralne, turystyczne, dziecięce, specjalistyczne, księgarnio-kawiarnie i kluboksięgarnie. Weź udział w Nocy Księgarń i wspólnie z nami odkryj najciekawsze polskie księgarnie. W ciągu kilku tygodni poprzedzających wydarzenie pokazujemy księgarnie, w których dobra literatura jest zawsze na pierwszym miejscu.

Od 2020 roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także kampania KsiazkaNaTelefon.pl.

IMG_5137
NK_00056_m
PLAKAT2_INTERNET_small

Noc Księgarń 2021

22 października 2021

Trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu Noc Księgarń odbyła się 22 października 2021.

Ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowało bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Księgarze zorganizowali także mnóstwo kiermaszy książkowych.

Plakat festiwalu – zaprojektowany po raz kolejny przez Igora Kubika – nawiązał do twórczości Stanisława Lema. W trakcie kampanii promującej Noc Księgarń zachęcaliśmy czytelników do poszukiwania w księgarniach książek autora „Solaris”.

 

Goście Nocy Księgarń w 2021 to między innymi: Mateusz Adamczyk, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Wojciech Drewniak, Agata Hącia, Anna Kamińska, Grzegorz Kasdepke, Agata Kasprolewicz, Robert Małecki, Zygmunt Miłoszewski, Grzegorz Piątek, Zbigniew Rokita, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Mery Spolsky, Przemek Staroń, Katarzyna Stoparczyk, Mariusz Szczygieł, Marcin Szczygielski, Monika Śliwińska, Katarzyna Tubylewicz, Grzegorz Uzdański.

plakat_noc_web

Noc Księgarń 2020

15-17 października 2020

Ze względu na pandemię w 2020 roku Noc Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i blisko 150 wydarzeń organizowanych przez 100 księgarń z całej Polski. Mimo nietypowej formy wydarzenia przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników.

Poza spotkaniami autorskimi bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach. Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne z całej Polski.

W 2020 roku program Nocy Księgarń uzupełnił Zielony Program – blok wydarzeń ekologicznych organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Festiwalowi towarzyszył także cykl #PoezjaMigana – interpretacje poezji w wykonaniu Krystyny Czubówny i tłumaczy ze Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Goście drugiej edycji Nocy Księgarń to m.in.: Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Zyta Rudzka, Marek Niedźwiecki, Dorota Masłowska, Szymon Malinowski.

W 2020 roku festiwal Noc Księgarń został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt plakatu: Igor Kubik

plakat_knt

Książka Na Telefon

Puste księgarnie – to jeden z wielu smutnych obrazów pandemii. W tym trudnym czasie pamiętajmy o swoich ulubionych lokalnych księgarniach i antykwariatach – każda kupiona książka to szansa na przetrwanie tych miejsc.

Od 2020 roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię COVID-19, naszemu festiwalowi towarzyszy Książka Na Telefon – ogólnopolska kampania promująca niezależne księgarnie stacjonarne.

Akcja została zainicjowana przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Biorą w niej udział wszystkie chętne księgarnie stacjonarne (niezależnie od współpracy handlowej z dystrybutorem). OSDW Azymut jest organizatorem festiwalu Noc Księgarń.

Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów, instytucji, organizacji pozarządowych i wydawców. Do akcji włączyli się także autorzy i autorki (m.in. Katarzyna Grochola, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Justyna Sobolewska, Marcin Wroński), którzy zachęcali czytelników do wsparcia lokalnych księgarń w czasie pandemii.

#DlaWszystkich – spot promujący akcję.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej inicjatywy! <3

Projekt plakatu: Igor Kubik

plakat internet

Noc Księgarń 2019

20 września 2019

20 września 2019 r. odbyła się pierwsza edycja festiwalu Noc Księgarń zainicjowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Po kilku miesiącach wytężonej pracy nasza inicjatywa zamieniła się w wielki festiwal czytania i ogólnopolskie święto lokalnych społeczności.

Wpierwszej edycji Nocy Księgarń wzięło udział 10 000 czytelników, Do akcji przyłączyło się 112 księgarń stacjonarnych z całej Polski, od Cieszyna do Szczecina – Noc Księgarń odbyła się m.in. w Lisim Ogonie, Węgrowie, Grajewie, Kluczborku, w Koluszkach, w Mielcu i Brzegu Dolnym, na Śląsku, w Wielkopolsce, w Lublinie, we Wrocławiu, w Łodzi, Warszawie i w Krakowie, w Bieszczadach i nad Bałtykiem.

W programie pierwszej Nocy Księgarń znalazło się 226 wydarzeń, w tym m.in. spotkania autorskie, koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty dla dzieci, spacery, wykłady, konkursy czy  poetyckie silent disco.

Goście pierwszej edycji Nocy Księgarń to m.in.: Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Kamińska, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch, Paweł Sołtys, Jakub Ćwiek, Kristina Sabaliauskaitė, Agnieszka Tyszka, Marcin Napiórkowski, Łukasz Lamża.

W 2019 roku festiwal Noc Księgarń został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt plakatu: Pola Augustynowicz