fbpx

Noc Księgarń w Lublinie

Księgarnia Dosłowna

Centrum Kultury w Lublinie, Peowiaków 12, 20-007 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 20:00

18:30 Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem wokół książki "Nieradość"
Rozmowę prowadzi Rafał Rutkowski

Wszystko się tu pomieszało i bardziej przypomina majaczenie chorego, pijacki sen niż pamięć. Ale jest pamięcią, jest przeszłością, jest tu i teraz. Jak gdyby patrzeć jednocześnie przez okulary do bliży i do dali. Śmierć i dzieciństwo idą ramię w ramię. Zgarbiony Bułat Okudżawa z marną rosyjską gitarą, siekierkowski Izajasz, pisarz w drodze, Grażyna, której ciała nie starcza do tego, by ją nazywać Grażyną, pijany listonosz, kulawy Bartek, kot i dziadek, pan Gerber, który uczy historii i robi zdjęcia nagim kobietom, Daniił Charms, który umarł z głodu, Buła, który się powiesił, samotny stary mężczyzna bez oszczędności. Wszyscy wirują w zawrotnym danse macabre – tańcu śmierci, który jest korowodem życia. Na Grochowie, w Brnie, na Saskiej Kępie, w galicyjskim miasteczku, „w którym języki były dłuższe od ulic, a szepty głośniejsze niż bicie dzwonów w kościele”, w Pińsku, w Kijowie, w Europie Środkowo-Wschodniej. A czas się sfilcował i już niczego nie da się uporządkować. Po co to zresztą porządkować? (Opis książki "Nieradość" – Wydawnictwo Czarne)

Wstęp wolny

Księgarnia Królewska 11

Królewska 11, 20-109 Lublin

20 września 2019, godz. 19:00 –

19:00 ”Gwiazdozbiór Małego Księcia". Spektakl marionetkowy w wykonaniu Teatru Podręcznego inspirowany książką "Mały Książę"

20:30 Występ skrzypaczki jazzowej

Na tę jedną noc Księgarnia Królewska 11 w Lublinie zamieni się na dłuższą chwilę w kosmiczną przestrzeń Małego Księcia, złotowłosego chłopca, który wraz z widzami będzie podróżował po nieznanych planetach, poszukiwał, odkrywał i demaskował. Świat Małego Księcia stanie się dla uczestników spektaklu jeszcze bliższy dzięki marionetkom, które są jedną z najlepszych form teatralnych pozwalających na zmniejszenie dystansu pomiędzy widzem a bohaterem. Dzieci będą mogły posłuchać bohaterów, dotknąć ich i odpowiedzieć na pytania, które od zawsze sobie stawiamy – co jest najważniejsze w życiu. Podczas spektaklu planujemy konkursy z nagrodami, prezentację powstawania marionetek, a dla klientów, którzy chcieliby w Noc Księgarń dokonać zakupów, przygotowaliśmy rabaty: -10%, -20%, -30%.

Wstęp wolny

Między Słowami

Rybna 4, 20-114 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 00:00

18:30 Wernisaż wystawy "Unia w słowie i obrazie"

W tym roku przypada 450-lecie zaprzysiężenia aktu Unii Lubelskiej. Pośród mnogości imprez okolicznościowych, projekt „Unia w słowie i obrazie” nieco odmiennie upamiętnił ten znamienity fakt historyczny. Inspirowany teatrem i scenkami parateatralnymi w terenie, realizowany w przestrzeni miasta przez mieszkańców i dla mieszkańców, został uwieczniony na fotografiach. Projekt zrealizowany wspólnie przez przewodników turystycznych z Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze" oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, dotyczył stworzenia inscenizacji parateatralnej w przestrzeni Starego Miasta, traktującej o życiu codziennym w Lublinie roku 1569. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury UM Lublin.

19:30 Spacer literacki "Poezją inspirująco o Lublinie"

Mówiąc: Lublin poetycki, myślimy: Lublin Józefa Czechowicza. Okazuje się jednak, że o mieście pisano i wierszowano o wiele wcześniej i o wiele więcej. Inspirujący spacer magicznymi śladami poezji rozpocznie się i zakończy w najbardziej poetyckim zakątku Starego Miasta – w Między Słowami. Wspólnie przemierzymy niepowtarzalny lubelski Rynek, deptak, gdzie ludzie spieszą przez miasto położone na słonecznych wzgórzach i dowiemy się kilku szczegółów o twórcach opisów tej lubelskiej niecodzienności. A tak między słowami: to nie będzie jedynie spacer. Po drodze kilka zaskakujących zwrotów akcji. Poezja!

21:00 Spotkanie autorskie – Magdalena Kowalska-Cichy "Magia i procesu o czary w staropolskim Lublinie" (wydawnictwo Episteme)

22:30 Koncert – Marcin Kruk zaśpiewa po polsku, bo jego zdaniem w Noc Księgarń inaczej nie wypada. Jak przystało na tę okazję, skupi się na słowie i wybierze piosenki, których teksty potrafią przemówić do serca, emocji, a może nawet duszy.

Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz kaligrafii oraz wystawa prac Adama Poręby. Autor zabierze czytelników w świat liter, narzędzi i atramentów oraz zdradzi kilka sztuczek, jak pięknie pisać. Ale uwaga! Kaligrafia silnie uzależnia, więc piszcie odpowiedzialnie!

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy zdjęć Amelii Bieniek. Swoją twórczością zachęca do odkrycia magicznego świata bylin, które spotykamy na co dzień w przydrożnych rowach, nieużytkach rolnych oraz łąkach. Czasami warto zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na otoczenie z pewną uważnością, może okazać się, że to co na pozór nieistotne jest zwiewne, delikatne i piękne.

Wstęp wolny

Edycja Św. Pawła – Lublin

Królewska 6, 20-109 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 23:00

18:30 Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

20:30 Spotkanie z URZEKAJĄCYMI.PL. Spotkanie na podstawie książki "Boska Kobieta". Warsztat dla kobiet o tożsamości i kobiecości

22:00 Wieczór z grami planszowymi

Wstęp wolny

Księgarnia "U Hieronima"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego,
Narutowicza 4, 20-950 Lublin

20 września 2019, godz. 11:00 – 23:00

Noc Księgarń "U Hieronima" – wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych Czytelników!

11:00 Spotkanie z Agnieszką Starok – autorką książeczek dla dzieci

17.00 Wernisaż malarstwa lubelskiej malarki Krystyny Głowniak

19.00 Zabawa w rytmie samby – koncert grupy "Mortimo" Rafała Maja

20.00 Wirtualny spacer po "Lubinie, którego nie ma" – spotkanie z autorką książki

Na album "Lublin, którego nie ma" składa się ponad 160 zdjęć w wyborze i z komentarzem Joanny Zętar. Autorka zabiera nas na spacer w przeszłość po tych miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Joanna Zętar, przez album "Lublin, którego nie ma" zabiera nas na spacer w przeszłość po tych miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Jeśli chcemy zrozumieć, z czego składa się dusza mieszkańców Lublina, jest to podróż konieczna, bo są to miejsca jak cienie wciąż obecne we wspomnieniach rodzinnych. Czasem tylko pamięć o nich wykwita za pomocą artykułu czy przeglądu retro-prasy.

Cały dzień do późnego wieczora dla naszych Klientów i Gości serwujemy darmową kawę i herbatę w "Cafe u Hieronima"

Wstęp wolny

Sklepik Kulturalny

Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, 20-029 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 01:00

18:30 – 01:00 Noc Księgarń w Sklepiku Kulturalnym CSK

Noc Księgarń odbędzie się także w Sklepiku Kulturalnym CSK. Zapraszamy już od rana, a otwarci będziemy do 1:00.

Podczas Nocy Księgarń na czytelników w Sklepiku czeka:
– mnóstwo książek w mocno obniżonych* cenach
– dla pierwszych Klientów – koszulki i DVD* od Millennium Docs Against Gravity (promocja obowiązuje od godz. 17:00)
– 20% rabatu* na cały asortyment Lamy Polska, Moleskine, Caran d'Ache i TROIKA Germany
– literatura angielska dla dorosłych i dzieci oraz Art-booki i Foto-booki od Księgarnia Artystyczna Bookoff – nowa dostawa!
– do każdego zakupionego zegarka marki THE FØREST dodajemy torbę płócienną* gratis!
– na półkach znajdziecie także nową KAWĘ DO KSIĄŻKI (U Kawiarza)
– zagości u nas także Renata pisze - Renata będzie pisała i tworzyła grafiki na życzenie, które będzie można transferować na koszulki i torby płócienne
– do Waszych ulubionych koszulek od ArsArt dołożymy Witkacowe grafiki (przy zakupie jednej koszulki) lub porcelanowe kubki z autografem Witkacego (przy zakupie dwóch lub więcej koszulek)*

A całości przypilnują Muminki – nasi mali pomocnicy przygotowali dla Was kilka niespodzianek!
Natalia Sacharczuk – aktorka Teatru Andersena przeczyta fragment "Muminków" Tove Janson, a towarzyszyć Jej będzie animacja lalek ze spektaklu "Muminki" w wykonaniu Małgorzaty Adamczyk - pedagożki teatralnej teatru Andersena.

Oprawę scenograficzną Sklepik Kulturalny CSK z wykorzystaniem lalek ze spektaklu "Muminki" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego przygotował zespół Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie specjalnie na Noc Księgarń 2019!

*wszystkie promocje obowiązują jedynie podczas Nocy Księgrań, a gratisowe artykuły rozdajemy dla pierwszych Klientów – do wyczerpania zapasów