fbpx

Noc Księgarń w Wągrowcu

Księgarnia Locum

Rynek 23, 62-100 Wągrowiec

20 września 2019, godz. 18:30 – 23:00

18.30 W słowiańskim domu – prezentacji życia dawnych Słowian dokonają Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno (grupa zajmuje się rekonstrukcją życia ludności we wczesnym średniowieczu; męska część drużyny specjalizuje się w walce, żeńska – w rzemiośle oraz przyrządzaniu potraw)

19.30 Kreatywne warsztaty wyrobu ozdób w stylu słowiańskim

20.30 Koncert Malwiny Paszek (lira korbowa, śpiewokrzyk)

Malwina Paszek jest multiinstrumentalistką, gra na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Zajmuje się śpiewem tradycyjnym, znanym jako "biały głos" lub "śpiewokrzyk". Wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów i krajów. Na początku osią zainteresowań były pieśni z Ukrainy i Białorusi, Lubelszczyny i terenów pogranicznych z Polesia i Podlasia. Od 2017 roku dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu zainteresowała się pieśniami pałuckimi (pogranicze Wielkopolski i Kujaw). Dzięki tej inspiracji w repertuarze pojawiło się kilka pieśni z tego regionu. Postanowiła też wrócić do korzeni, do południowej Wielkopolski. Eksploruje obszar powiatu krotoszyńskiego, Biskupizny czy zachodniej części Wielkopolski. Zachwyciła ją w tych pieśniach rytmika, wariantywność melodii, ekspresja i historie kobiet

21.30 Gawędy z dreszczykiem – opowieści o skrzatach, wodnikach, rusałkach, biziach, kadukach, samojadkach i innych stworach

22.30 Tajemnice słowiańskiej kuchni (degustacja i pogaduchy)

Wstęp wolny

Księgarnia Muszyńscy

Al. Jana Pawła II 18, 62-100 Wągrowiec

20 września 2019, godz. 18:00

18:00 Poznaj Paryż z Rolfem. Warsztaty literacko-teatralne dla dzieci inspirowane książkami "Sto porad dla nieśmiałych", "Sto porad dla kłamczuchów" oraz "Paryż-znam to miasto"

Wydawnictwo Zakamarki i Księgarnia Muszyńscy zapraszają dzieci na warsztaty literackie. Wspólnie przemierzymy uliczki Paryża, poznamy najważniejsze miejsca, zabytki, znanych Francuzów wg książki Judith Drews "Paryż-znam to miasto". Z fragmentów książek Evy Susso i Benjamina Chauda poznamy Rolfa i jego wyjątkową rodzinę Cossu: tatę Gastona, mamę Luizę, siostrę Ines i przede wszystkim babcię Klarę oraz psa Dede. Na zajęciach przeczytamy fragmenty książek oraz wykonamy kapelusze babci Klary i maski superbohatera Effolfa. A poza tym będzie tajemniczo i zagadkowo, a przede wszystkim radośnie! Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-10 lat. Czas trwania: do 1.5 godz.

Prowadzenie: Piotr Witoń – aktor, animator, instruktor teatralny. Od ponad 18 lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów, a także zajęcia literacko-teatralne (na podstawie własnych scenariuszy), w czasie których wciela się w postaci z książek. Został wyróżniony przez akcję Cała Polska Czyta Dzieciom za swoje działania.

20:00 Osobliwa Noc w Księgarni Muszyńscy. Premiera książki Mapa dni – 4 tomu serii "Osobliwy dom pani Peregrine"

W programie: Głośne czytanie fragmentów książek z serii "Osobliwy Dom Pani Peregrine". Jeden z fragmentów przeczyta Agata Drążkiewicz – nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu, prowadząca grupy "Teatr My i...", reżyserka i scenarzystka spektakli teatralnych. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najbardziej "Osobliwe zdjęcie".

Wstęp wolny