Księgarnia Korekty
20 września 2019, godz. 16:00 – 03:00
Gospodarzem wydarzenia będzie redaktor naczelna magazynu "Uroda Życia" Anna Maruszeczko. W programie: rozmowy, dyskusje, spotkania z dziennikarzami, gwiazdami i ludźmi kultury. Harmonogram spotkań:
16:00 Smakoterapia. Spotkanie z Iwoną Zasuwą
17:00 "Lizbona. Miasto, które przytula".z autorkami książki: Weroniką Wawrzkowicz-Nasternak i Martą Stacewicz – Paixão
18:00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą
19:00 Spotkanie autorskie z Gołdą Tencer
20:00 Spotkanie autorskie z Jackiem Masłowskim
21:30–03:00 POETYCKIE SILENT DISCO
Poetyckie silent disco na pl. Zbawiciela w Warszawie. 100 słuchawek i trzy kanały muzyczno-poetyckie do wyboru (kanał 1 – poezja i słuchowiska, kanał 2 i 3 – muzyka). Zapraszamy na największą literacką potańcówkę tego roku!
Wstęp wolny
Księgarnia PWN
20 września 2019, godz. 18:30 – 20:30
Pół kilo opowieści o zwierzętach totemicznych, kawałek świeżych uprzedzeń, a na wierzch jakiś detal z lokalnej geografii dla zbudowania wiarygodności. To wszystko podane w ostrym sosie tabloidowej sensacji. Oto niezawodny przepis na udaną legendę miejską. Drodzy Państwo, dziś wieczór zapraszam na prawdziwe kuchenne rewolucje! Kto ma odwagę spróbować swoich sił i samodzielnie upichcić trochę mitów?
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN, wydawcą "Mitologii współczesnej". Książka Marcina Napiórkowskiego poświęcona jest analizie współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych za pomocą klasycznych teorii mitu. Zestawienie takie ujawnia w codziennej rzeczywistości kulturowej pokłady logiki odmiennej od zdrowego rozsądku, jaki na co dzień przypisujemy kulturze Zachodu i pozwala w nowym świetle pokazać fenomeny, które wydają się dobrze już rozpracowane przez naukę i pozbawione tajemniczości.
Wstęp wolny
Wrzenie Świata
20 września 2019, godz. 20:00 – 00:00
"Nie zdążę" – nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut "Nie hańbi" zdobył nominacje do Nagrody Literackiej "NIKE", nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej.
21:00 Prapremierowe czytanie fragmentów książki "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" Jarosława Mikołajewskiego (Dowody na Istnienie)
Fragmenty najnowszej książki Jarosława Mikołajewskiego przeczyta Mariusz Bonaszewski.
Do północy księgarnia serwuje literackie koktajle ze specjalnej karty przygotowanej z okazji Nocy Księgarń.
Wstęp wolny
Księgarnia Moda na Czytanie
20 września 2019, godz. 19:00 – 23:00
Stroje mogą być narzędziem buntu, sposobem manifestacji poglądów czy przynależności do określonej grupy. Czy chcemy tego, czy nie – zawsze coś o nas mówią. Film przedstawia historię ubrań w PRL: to, jak trudno było je zdobyć, jak traktowano osoby modne i jak oryginalnie w tym okresie wyglądały Polki. Swoimi wspomnieniami z socjalizmu dzielą się m.in. Barbara Hoff, Janusz Głowacki, Andrzej Wajda, Ania Kuczyńska, Mirosław Pęczak, Tomek Lipiński, Kora czy Wilhelm Sasnal.
Po pokazie spotkanie z reżyserką filmu Judytą Fibiger. Tematem spotkania będzie moda i jej różnorakie połączenia. Reżyserka jest również autorką książki "Barbra Hulanicki. Ważne jest tylko jutro". Podczas spotkania czytelnicy porozmawiają także o powstającym właśnie filmie dokumentalnym o Barbarze – „Moja Wielka Biba”.
21.00 - Spotkanie z Agnieszką L. Janas, autorką książki "Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku" oraz Zofią Karaszewską i Sylwią Stano, autorkami książki "Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza". Niesamowite historie i anegdoty o znanych i lubianych: od Beaty Tyszkiewicz, przez Ewę Morelle, Joannę Bator po Olgę Tokarczuk
19:00–00:00 Kiermasz książek o modzie z autografami m.in.: Aleksandry Boćkowskiej, autorki książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL", Natalii Hołowni, autorki książki "Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami stylu”
Wstęp wolny
Księgarnia DLACZEMU
20 września 2019, godz. 18:30 – 22:30
20.00 – YOUNG ADULT - Zderzenie dwóch światów. Spotkanie autorskie z Agnieszką Ziętarską - autorką trylogii NIEZMIENNI
21.00 - Rola okładki w marketingu książki w oparciu o "Nazywam się Milion" – rozmowę z autorką Kariną Krawczyk i grafikiem Anną Jackowicz poprowadzi Anna Nowicka-Bala, Dyrektor Wydawniczy wydawnictwa Dlaczemu
Wstęp wolny
Księgarnia Baczyńskiego
20 września 2019, godz. 19:30 – 23:00
21:30 Mądra Babcia. Spotkanie z Beatą Borucką
Świat się zmienia, przyspiesza kroku, babcie razem z nim. Tym współczesnym daleko już do stereotypu, który podpowiada siwe włosy, okulary, kapcie, fotel i dzierganie skarpetek. Jak być Babcią na miarę XXI wieku? Jak znaleźć wspólny język z wnukami epoki smartfonów? Mądra Babcia to wie i chętnie się tą wiedzą podzieli!
Wstęp wolny
Księgarnia Tarabuk
20 września 2019, godz. 18:00 – 02:00
22:00–02:00 Prezentacja książek unikatowych
Prezentacja ręcznie robionych książek unikatowych autorstwa m.in. Anny
Bauer, Gwido Zlatkesa
23:59 Wywiad z Kosmicznym Królikiem
Maja Piotrowska poprowadzi spotkanie z Kosmicznym Królikiem, który jest kosmicznym surferem i przemierza kosmos w poszukiwaniu przygód. AKORD KAMELEONA jest zbiorem doświadczeń i spostrzeżeń z pobytu na ZIEMI
Wstęp wolny
Księgarnia Czarnego
20 września 2019, godz. 19:00 – 22:00
Paweł Smoleński, znakomity reporter, dziennikarz "Gazety Wyborczej", autor między innymi takich książek jak: "Izrael już nie frunie", "Oczy zasypane piaskiem", "Syrop z piołunu", "Pochówek dla rezuna", "Królowe Mogadiszu", "Wnuki Jozuego", wcieli się w rolę księgarza i będzie polecał czytelnikom odwiedzającym księgarnię książki warte lektury (nie tylko z Wydawnictwa Czarne), opowie również o tym, gdzie szuka inspiracji do swojej pisarskiej pracy. Zwieńczeniem wieczoru będzie uroczyste pasowanie Pawła Smoleńskiego na księgarza!
Wstęp wolny
Księgarnia Dwie Siostry
20 września 2019, godz. 18:30 – 06:00
Zbliża się noc, zapada zmrok – czas, by powiedzieć sobie "dobranoc"…. Przy pomocy ruchu, głosu i emocji wspólnie opowiemy historię małego gorylka, który jeszcze nie chce iść spać. Wcielimy się w role zwierząt i razem ruszymy za dozorcą na nocny spacer przez ZOO, zupełnie jak w książce "Dobranoc, gorylku" Peggy Rathmann. Prowadzenie: Hanna Świątkiewicz –Wydawnictwo Dwie Siostry Warsztaty dla dzieci w wieku 2–4 lata wraz z opiekunami
20.00–21.30 A w tej czarnej, czarnej księgarni… teatr cieni! Kto się nie boi, niech przybędzie do czarnej, czarnej księgarni wysłuchać straszliwej "Czarnej książki" Rity Kaczmarskiej. Przypomnimy sobie straszne historie i tworząc własną scenografię przywołamy je przy pomocy światła i cienia! Prowadzenie: Michał Domański – aktor, edukator teatralny. Warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat
22.00 – do rana – Karaluchy pod poduchy – pidżama party dla moli książkowych. Jak by to by było zanocować w księgarni? Przekonajmy się! Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na pidżama party do Księgarni Dwie Siostry! Nocowanie dla dzieci w wieku 5–12 lat w towarzystwie opiekunów. Prowadzenie: Kinga Kowalska i Małgorzata Gałysz-Wróbel – Wydawnictwo Dwie Siostry.
Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację na adres: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
Kluboksięgarnia dziecięca Badet
20 września 2019, godz. 19:30 – 21:00
Wiedźma, czyli kobieta z wiedzą… Co o nich wiemy? Za co kochamy Babcię Weatherwax i Nianię Ogg? Dlaczego przepowiednie Agnes Nutter powstrzymały koniec świata? Czemu wszyscy szanują Babcochę? Co wiedźma ma wspólnego z wiedźminem?
20 września, w piątek o godz. 19.30 księgarnia Badet zaprasza dzieci 6+, wraz z chętnymi do zabawy dorosłymi, na wiedźmowe warsztaty, z głośną lekturą książek o czarownicach i praktycznymi zajęciami magicznymi.
Poczytamy – z podziałem na role! - historie o czarownicach z książek takich jak „ Wiedźmy” Roalda Dahla, „Baśniobór” Brandona Mulla, „Babcocha” Justyny Bednarek, „Trzy wiedźmy” Terry’go Pratchetta czy „Dobry omen” Pratchetta i Gaimana. Rozpoznamy najbardziej przydatne wiedźmom zioła i rozegramy pojedynek na zaklęcia. W pracowni wiedźm wyszykujemy sobie własne miotły , które przydadzą się podczas wspólnego przelotu przy świetle latarek. Nie obejdzie się bez wiedźmowych charakteryzacji. Wstęp wolny, zapisy: badet@badet.pl.
Księgarnia Tarabuk
w Teatrze Lalka
20 września 2019, godz. 18:30 – 21:30
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na "Potworną imprezkę" w księgarni Tarabuk w Teatrze Lalka. Zapoznamy się z niektórymi zjawami i potworami zaprezentowanymi w książce wydawnictwa Bajka "Atlas zjaw i potworów z całego świata" (prezentacja multimedialna). Będziemy uczestniczyć w konkursach i zgadywankach, a na koniec będziemy się przebierać w potwory i zjawy, prezentować swoje przebrania na pokazie, tańczyć i straszyć. Może się też zdarzyć, że spotkamy Ducha Teatru.
Wstęp wolny
Księgarnia Funfel
20 września 2019, godz. 18:30 – 22:00
Czytanie książek to sama frajda, prawda? Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego zachęcamy wszystkich młodych czytelników i ich książkolubnych rodziców do wzięcia udziału w tworzeniu Wielkiej Księgi Funfla - księgi, która pokaże innym jak dużo przyjemności może sprawiać czytanie.
W tym celu przynieście przelane na papier (w formacie A3) wasze wspomnienia z wybranej przez was ulubionej książki - wszelkie formy artystyczne dozwolone! Następnie na miejscu wspólnie przygotujemy okładkę dla waszego arcydzieła, która razem z waszą pracą trafi prosto do Wielkiej Księgi. O materiały na przygotowanie okładki nie musicie się martwić, będą czekać na was na miejscu.
Zabawa rozpoczyna się o godzinie 18:30 i potrwa do 22:00. Wstęp wolny.
Big Book Cafe
20 września 2019, godz. 20:00 – 23:00
Big Book Cafe – centrum innowacji literackich w Warszawie zaprasza na wieczorne słuchanie audiobooków. Trzy słynne teksty, znakomici autorzy i wspaniałe głosy. Rozsiądź się lub połóż w wygodnie zaaranżowanej przestrzeni i słuchaj niezwykłych interpretacji przebojów książkowych. Tryptyk "Słuchanie po zmroku" rozpocznie nagranie non-fiction "Głosy. Co słyszał mordeca?" (20:00). To nowatorska, wielogłosowa adaptacja reportażu Ewy Winnickiej i Dionisiosa Sturisa o brutalnym morderstwie dokonanym przez Polaka na wyspie Jersey. Po nim wyemitujemy fragmenty "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego (21:00) – poruszającej i wnikliwej opowieści o Afryce u progu XXI stulecia w interpretacji Ksawerego Jasieńskiego, legendarnego spikera radiowego. Na finał zaprezentowane zostaną udźwiękowione fragmenty "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna (22:00) w melncholijnym wykonaniu Przemysława Bluszcza. Każda z części audio-wieczoru trwa 45 minut.
Wstęp wolny
Księgarnia PIW-u
20 września 2019, godz. 18:30 – 23:00
Akcja "Książka PIW-u za wiersz": każda osoba, która ułoży i wyrecytuje wiersz o wydawnictwie PIW będzie mogła otrzymać 1 książkę z oferty oficyny, której kwota nie przekroczy ceny okładkowej 50 zł
Wieczór grozy. Wspólne czytanie opowiadań H. Jamesa z tomu "Historie drobnoziarniste" oraz tomów "Opowieści niesamowitych"
Kiermasz po zmroku: 40% rabatu na wszystkie książki
Wstęp wolny
Artbookstore Desa
20 września 2019, godz. 21:00 – 02:00
19:00–02:00 Promocja! - 20 % na wszystkie książki* (*z wyjątkiem wydań luksusowych Taschen)
Wstęp wolny
Tajfuny
20 września 2019, godz. 19:00 –
W trakcie Nocy Księgarń książki dostępne w księgarni Tajfuny będą opakowane w tajfunowy papier i będą miały krótki opis/cytat, na podstawie którego będzie można zakupić książkę w ciemno. W programie przewidziano konkurs, w trakcie którego czytelnicy i czytelniczki będą zgadywać tytuł książki. Gościom zapewnimy herbatę, dobrą atmosferę i ciekawą rozmowę.
Wstęp wolny
Sklep Wielobranżowy
Bęc Zmiana
20 września 2019, godz. 20:00 – 00:00
Pokaz slajdów "Place Warszawy do odzyskania , finisaż wystawy organizowanej przez naszą Fundację w Zodiak Pawilon Architektury (www.placewarszawy.pl).
Punkt informacyjny Radia Kapitał - pierwsze radio społecznościowe utrzymywane metodą akcjonariatu powszechnego. Będzie można stać się akcjonariuszem, kupując akcję.
Przez cały wieczór w godzinach 20-00.00 sprzedaż książek w atrakcyjnych cenach, możliwość skompletowania archiwalnych numerów NN6T oraz czytelnia Bęca.
Wstęp wolny
Nocny Spacer Literacki szlakiem księgarń i kawiarni literackich
20 września 2019, godz. 21:00 – 23:00
Jak wam się podoba na Długiej
20 września 2019, godz. 19:00 – 21:00
Księgarnia Jak wam się podoba / Sklep z książkami na Długiej i Wydawnictwo Zakamarki zapraszają na warsztaty literacko-ogrodnicze wokół książki "Ilustrowany inwentarz kwiatów". Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak zbudowane są kwiaty, nauczą się rozpoznawać różne gatunki roślin ogrodowych i dzikich. Dowiedzą się o zastosowaniu kwiatów w lecznictwie, kosmetologii, kuchni.
Dzieci staną się także małymi ogrodnikami. Zaprojektują i przygotują miniogródki w doniczkach, będą siać, dekorować, tworzyć, ozdabiać. Następnie zaniosą swój ogródek do domów i będą o niego dbały i przyglądały się, jak się rozwija i rośnie
Spotkanie poprowadzi doświadczona animatorka Katarzyna Mioduszewska, od lat współpracująca z Zakamarkami
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy w księgarni (osobiście, mailowo na adres ksiegarniadluga@tmc.com.pl lub telefonicznie pod numerem 730 707 220).
Jak wam się podoba
20 września 2019, godz. 19:00 – 21:00
Zapraszamy na dwugodzinne warsztaty rysunku dla początkujących. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i techniki rysunku, a następnie zostaną zachęceni do stworzenia własnych szkiców w oparciu o albumy ze sztuką, które stanowią główny asortyment księgarni. Warsztaty poprowadzi nauczycielka rysunku Anna Malikowska, malarka i absolwentka architektury.
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży, osób dorosłych i starszych. Ze względu na niewielkie wymiary lokalu obowiązuje lista zapisów. Kontakt przez nasze profile na Facebooku i Instagramie, a także pod numerem telefonu: 22 625 28 30 i pod adresem mailowym: ksiegarnia@tmc.com.pl.