fbpx
wystawa

Antykwariaty, domy książki, książnice

Z okazji Dnia Księgarza (13 grudnia), świętowanego w Polsce od 1932 roku, wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym zapraszamy na wirtualną wystawę fotografii księgarń stacjonarnych działających w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat.
Internetowa ekspozycja ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI to wybór kilkudziesięciu najciekawszych fotografii znajdujących się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na wirtualnej wystawie zobaczymy m.in. witryny legendarnej warszawskiej księgarni Gebethner i Wolff, wnętrza książnicy prowadzonej w dwudziestoleciu międzywojennym przez czasopismo “Wiadomości Literackie” czy domy książki i uliczne kiermasze z epoki PRL-u.
Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca.
Wystawa jest częścią wirtualnego programu Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
JAK ZAJRZEĆ DO KSIĘGARNI? Zjedź kursorem na dół i kliknij w wybraną fotografię, aby ją powiększyć i wyświetlić opis. Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Opracowano na podstawie informacji z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl
Internetowa wystawa ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI jest częścią wirtualnego programu Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
belka_wystawa