Ponad 1,5 mln odbiorców, setki komentarzy i reakcji w mediach społecznościowych – dziękujemy, że byliście z nami w sieci podczas festiwalu Noc Księgarń 2020! Tegoroczna edycja święta księgarń i czytelników nadal trwa – ze względu na pandemię program wirtualny Nocy Księgarń został wydłużony do końca listopada. Festiwalowi cały czas towarzyszy także akcja #KsiążkaNaTelefon, która zachęca czytelników do wspierania lokalnych księgarń w tym trudnym czasie.
Ponad 1,5 mln odbiorców Nocy Księgarń 2020
Ze względu na pandemię tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i blisko 150 wydarzeń organizowanych przez 100 księgarń z całej Polski. Mimo nietypowej formy wydarzenia przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników – informacje o wydarzeniach festiwalowych dotarły do ponad 1,5 mln internautów w mediach społecznościowych (dane na podstawie raportu Brand24 oraz statystyk Facebooka).
Poza spotkaniami autorskimi – m.in. z Katarzyną Nosowską, Zygmuntem Miłoszewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim czy Dorotą Masłowską – bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych. Wydarzenia internetowe, w tym także retransmisje ze spotkań autorskich czy koncertów, można cały czas oglądać na stronach księgarń oraz na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku.
Mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach. Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne z całej Polski.
Poezja migana i Zielony Program Nocy Księgarń
Program Nocy Księgarń uzupełnił w tym roku specjalny blok wydarzeń poświęcony popularyzacji Europejskiego Zielonego Ładu, który został zorganizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Zielony Program Nocy Księgarń otworzył koncert zespołu Czereśnie transmitowany na żywo z Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie. Młodzi czytelnicy z Koluszek i Brzegu Dolnego wzięli także udział w internetowych warsztatach ekologicznych. Dla dorosłych uczestników festiwalu księgarnie przygotowały warsztaty botaniczne (Roślinne porady z Sebastianem Kulisem), panele dyskusyjne (o relacjach literatury, filmu i środowiska naturalnego) oraz wystawę instrumentów recyklingowych Pawła Romańczuka, która została zaprezentowana w Księgarni Filmowej Tajne Komplety we Wrocławiu.
Dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej program wirtualny Nocy Księgarń został uzupełniony także o audycje popularnonaukowe Nauki o klimacie oraz cykl #PoezjaMigana – interpretacje wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Juliana Kornhausera w wykonaniu Krystyny Czubówny i przedstawicieli Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.
Program wirtualny Nocy Księgarń
To jeszcze nie koniec spotkań z książką, to nie koniec wirtualnych wizyt w księgarniach. Uczestników festiwalu zapraszamy także na program wirtualny Nocy Księgarń 2020, który potrwa do końca listopada. Na ten trudny czas organizatorzy Nocy Księgarń wspólnie z wydawcami przygotowali dla czytelników specjalne podcasty, produkcje filmowe, wykłady, retransmisje spotkań autorskich, wystawy, spacerowniki literackie i konkursy. W sumie kilkadziesiąt wspaniałych spotkań z książką. Szczegółowy harmonogram wydarzeń internetowych można znaleźć tutaj.
#KsiążkaNaTelefon. Kupuj książki lokalnie – wspieraj księgarnie w czasie pandemii
W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.
Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Obserwuj Noc Księgarń w Internecie:
- Noc Księgarń na Facebooku: www.facebook.com/nocksiegarn
- Noc Księgarń na Instagramie: www.instagram.com/nocksiegarn
- Noc Księgarń na Spotify: www.sptfy.com/nocksiegarn
Fot. Karolina Zajączkowska / Karolina Włodarkiewicz / Robert Słuszniak – na zlecenie Krakowa Miasta Literatury UNESCO / Yulia Krivich / Główna Księgarnia Naukowa /