Skip to content Skip to footer

O wydarzeniu

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Szeroki program, obejmujący m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, spacery, kiermasze czy koncerty przyciąga uwagę wielu mediów, blogerów i czytelników. Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji oraz ponad 150 niezależnych księgarń z całej Polski. 

Do tej pory wśród gości Nocy Księgarń znalazło się wielu znanych autorów i autorek, twórczyń i twórców, naukowców i naukowczyń.

Noc Księgarń 2023 odbędzie się 13 października.

Noc Księgarń 2021

22 października 2021

Trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu Noc Księgarń odbyła się 22 października 2021.

Ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowało bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Księgarze zorganizowali także mnóstwo kiermaszy książkowych.

Plakat festiwalu – zaprojektowany po raz kolejny przez Igora Kubika – nawiązał do twórczości Stanisława Lema. W trakcie kampanii promującej Noc Księgarń zachęcaliśmy czytelników do poszukiwania w księgarniach książek autora „Solaris”.

Goście Nocy Księgarń w 2021 to między innymi: Mateusz Adamczyk, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Wojciech Drewniak, Agata Hącia, Anna Kamińska, Grzegorz Kasdepke, Agata Kasprolewicz, Robert Małecki, Zygmunt Miłoszewski, Grzegorz Piątek, Zbigniew Rokita, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Mery Spolsky, Przemek Staroń, Katarzyna Stoparczyk, Mariusz Szczygieł, Marcin Szczygielski, Monika Śliwińska, Katarzyna Tubylewicz, Grzegorz Uzdański.

Autor: Igor Kubik

Książka Na Telefon

marzec-grudzień 2020

Od 2020 roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię COVID-19, naszemu festiwalowi towarzyszy Książka Na Telefon – ogólnopolska kampania promująca niezależne księgarnie stacjonarne. Akcja została zainicjowana przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Wzięły w niej udział wszystkie chętne księgarnie stacjonarne (niezależnie od współpracy handlowej z dystrybutorem).

Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów, instytucji, organizacji pozarządowych i wydawców. Do akcji włączyli się także autorzy i autorki (m.in. Katarzyna Grochola, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Justyna Sobolewska, Marcin Wroński), którzy zachęcali czytelników do wsparcia lokalnych księgarń w czasie pandemii. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej inicjatywy! <3

Autor: Igor Kubik

Noc Księgarń 2020

14-17 października 2020

Ze względu na pandemię w 2020 roku Noc Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wydarzeniach wzięły udział dziesiątki gości, 100 księgarń zorganizowało blisko 150 wydarzeń dla czytelników.

Poza spotkaniami autorskimi bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez internet. Mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach. W 2020 roku program Nocy Księgarń uzupełnił Zielony Program – blok wydarzeń ekologicznych organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Festiwalowi towarzyszył także cykl #PoezjaMigana – interpretacje poezji w wykonaniu Krystyny Czubówny i tłumaczy ze Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Goście drugiej edycji Nocy Księgarń to m.in.: Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Zyta Rudzka, Marek Niedźwiecki, Dorota Masłowska, Szymon Malinowski.

W 2020 roku festiwal Noc Księgarń został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: Igor Kubik

Noc Księgarń 2019

20 września 2019

20 września 2019 r. odbyła się pierwsza edycja festiwalu Noc Księgarń zainicjowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Po kilku miesiącach wytężonej pracy nasza inicjatywa zamieniła się w wielki festiwal czytania i ogólnopolskie święto lokalnych społeczności.

Wpierwszej edycji Nocy Księgarń wzięło udział 10 000 czytelników, Do akcji przyłączyło się 112 księgarń stacjonarnych z całej Polski, od Cieszyna do Szczecina – Noc Księgarń odbyła się m.in. w Lisim Ogonie, Węgrowie, Grajewie, Kluczborku, w Koluszkach, w Mielcu i Brzegu Dolnym, na Śląsku, w Wielkopolsce, w Lublinie, we Wrocławiu, w Łodzi, Warszawie i w Krakowie, w Bieszczadach i nad Bałtykiem.

W programie pierwszej Nocy Księgarń znalazło się 226 wydarzeń, w tym m.in. spotkania autorskie, koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty dla dzieci, spacery, wykłady, konkursy czy poetyckie silent disco. Goście pierwszej edycji Nocy Księgarń to m.in.: Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Kamińska, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch, Paweł Sołtys, Jakub Ćwiek, Kristina Sabaliauskaitė, Agnieszka Tyszka, Marcin Napiórkowski, Łukasz Lamża.

W 2019 roku festiwal Noc Księgarń został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autorka: Pola Augustynowicz