fbpx

Noc Księgarń partnerem plebiscytu “Wybieramy Księgarnie Roku 2020”

Kraków wybiera swoje ulubione księgarnie! Od 16 listopada do 13 grudnia na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl można oddawać głosy na 33 niezależne krakowskie księgarnie i antykwariaty. Z radością informujemy, że partnerem plebiscytu “Wybieramy Księgarnie Roku 2020” został dystrybutor książek OSDW Azymut – organizator festiwalu Noc Księgarń.

Czwarta edycja akcji „Wybieramy Księgarnie Roku” przebiega pod znakiem drugiej fali pandemii koronawirusa i coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej lokalnych przedsiębiorców. Głosując i kupując książki w lokalnych księgarniach, można wygrać książki i upominki zapewnione przez organizatorów we współpracy m.in. z krakowskimi wydawcami. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 grudnia podczas internetowej gali.

Zaklinają rzeczywistość i zarażają czytaniem w czasach, w których zdrowie umysłu jest nie mniej ważne niż bezpieczne odległości. Współczesne księgarnie to aktywne centra kultury – w samym Krakowie tylko w ubiegłym roku odbyło się w nich ponad 200 różnorodnych wydarzeń – ale także miejsca, w których znaleźć można książki niedostępne nigdzie indziej.

Nominacje do udziału w 4. edycji akcji „Wybieramy Księgarnie Roku” przyjęły 33 niezależne, niesieciowe księgarnie i antykwariaty w Krakowie. Każda z nich to osobny mikrokosmos wypełniony tym, co najlepsze i najciekawsze w literaturze. Głosowanie potrwa do 13 grudnia i odbędzie się wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Typować można w czterech kategoriach: za najlepsze książki, najbardziej kompetentną obsługę, najbliższy sercu klimat oraz za najciekawsze wydarzenia kulturalne – organizowane zarówno na żywo, jak i w sieci. Cztery księgarnie z najlepszymi rezultatami w poszczególnych kategoriach otrzymają Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO za rok 2020 podczas specjalnej, internetowej gali 17 grudnia.

W drugiej fali pandemii koronawirusa stacjonarne księgarnie pozostają otwarte, ale mocno odczuwają spadki obrotów i zanik ruchu na ulicach. We współpracy z organizatorem kampanii „Książka na Telefon” – firmą Azymut i krakowskimi wydawcami: Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem Znak i Wydawnictwem Karakter przygotowaliśmy specjalne upominki dla wszystkich, którzy oddadzą głos w plebiscycie i zrobią książkowe zakupy w krakowskich księgarniach. Dodatkowo do każdego oddanego głosu dołączymy specjalną grafikę „Przyjaciela”/”Przyjaciółki” księgarń do wykorzystania na profilach w mediach społecznościowych. Głosujmy – i pokażmy, że jesteśmy razem! Więcej na: ksiegarnie.miastoliteratury.pl

 • Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
 • Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza Kraków”, Radio Kraków, TVP Kraków
 • Partnerzy: Azymut, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Karakter

Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na strategię składa się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach i nadzwyczajne działania, takie jak program pomocowo-ochronny Księgarnie Odporne, zrealizowany wiosną 2020 roku podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

W plebiscycie biorą udział 33 księgarnie i antykwariaty. Wiele z nich przyłączyło się także do tegorocznej edycji festiwalu Noc Księgarń:

 1. American Bookstore, ul. Sławkowska 24A
 2. Antykwariat Abecadło, ul. Kościuszki 18
 3. Antykwariat Hulaj Pole, ul. Paulińska 14
 4. Antykwariat Kamiński, ul. Św. Jana 3
 5. Antykwariat PiBook, ul. Batorego 5
 6. Antykwariat Skrypt, ul. Jabłonowskich 9
 7. Antykwariat Szklane Domy, os. Szklane Domy 1
 8. Art Bookstore Kamienica Szołayskich (Księgarnia Młoda), pl. Szczepański 9
 9. Art Bookstore MuFo, ul. Królowej Jadwigi 220
 10. Art Bookstore MNK (Księgarnia Muzealna), al. 3 Maja 1
 11. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
 12. Café NOWA Księgarnia, os. Zgody 7
 13. De Revolutionibus Books & Café, ul. Bracka 14
 14. Fankomiks, ul. Batorego 2
 15. Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
 16. Księgarnia Akademicka, ul. Św. Anny 6
 17. Księgarnia Austeria (punkty w Klezmerhojs i Synagodze Poppera), ul. Szeroka 6-16
 18. Księgarnia Budowlana FERT, ul. Kazimierza Wielkiego 54A
 19. Księgarnia CUD, Mały Rynek 4
 20. Księgarnia Francuska Edukator, ul. Bronowicka 19
 21. Księgarnia Italicus, ul. Kremerowska 11
 22. Księgarnia Jedynka, ul. Stradomska 16
 23. Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
 24. Księgarnia Książkoteka, ul. Rajska 3
 25. Księgarnia Muza II, ul. Królewska 47
 26. Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1 
 27. Księgarnia Spółdzielni Ogniwo, ul. Smolki 11A 
 28. Księgarnia WAM, ul. Kopernika 26
 29. Kurant. Księgarnia Muzyczna, Rynek Główny 36
 30. LOKATOR Kawa & Książki, ul. Mostowa 1
 31. Massolit Books & Café, ul. Felicjanek 4
 32. MOCAK Bookstore, ul. Lipowa 4
 33. Szafa Pełna Książek, ul. Krakusa 7