W programie Nocy Księgarń – obok spotkań autorskich, wykładów, warsztatów czy koncertów – znalazły się także spacery literackie. Wieczorne wycieczki z przewodnikami odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Gdańsku i Lublinie. Zapraszamy!
- Warszawa: Nocny spacer literacki szlakiem księgarń i kawiarni literackich (20 września 2019, godz. 21.00, zbiórka pod Pałacem Potockich – siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15)
W stolicy podczas spaceru opowiemy o najsłynniejszych księgarniach, wydawnictwach, kawiarniach, salonach literackich i kabaretach. Odwiedzimy ulicę, na której przed wojną królowały księgarnie. Wspomnimy też najsłynniejsze przedwojenne wydawnictwa, jak Mortkowicz czy Gebethner i Wolf. Podczas spaceru zahaczymy też o słynne warszawskie redakcje: Kuriera i Wiadomości Literackich. Odwiedzimy miejsca, w których można było spotkać Wokulskiego i te, w których biło serce międzywojennej Warszawy – Mała Ziemiańska, Zodiak, IPS. Zajrzymy do loży masońskiej z czasów napoleońskich i Kabaretu Starszych Panów. Sprawdzimy, gdzie Norwid poznał miłość swojego życia i jak daleko do ulubionych knajp mieli Tuwim, Leśmian czy Iwaszkiewicz. Na pewno nie zabraknie bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów książek i, przede wszystkim, opowieści, cytatów, anegdot. Spacer poprowadzi Dorota Ryst – poetka, animatorka kultury, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie.
- Lublin: Poetyckie szlaki Lublina (20 września 2019, godz. 19.30, zbiórka w księgarni Między Słowami, ul. Rybna 4, Lublin)
Mówiąc Lublin poetycki, myślimy: Lublin Józefa Czechowicza. Okazuje się jednak, że o mieście pisano i wierszowano o wiele wcześniej i o wiele więcej. Inspirujący spacer magicznymi śladami poezji rozpocznie się i zakończy w najbardziej poetyckim zakątku Starego Miasta – w księgarni Między Słowami. Wspólnie przemierzymy niepowtarzalny lubelski Rynek, deptak, gdzie ludzie spieszą przez miasto położone na słonecznych wzgórzach i dowiemy się kilku szczegółów o twórcach opisów tej lubelskiej niecodzienności. A tak między słowami: to nie będzie jedynie spacer. Po drodze kilka zaskakujących zwrotów akcji. Poezja! Spacer poprowadzi Łukasz Fiuta.
- Gdańsk: Spacer po Targu Rybnym (20 września 2019, godz. 19.45, zbiórka w księgarni Marpress, Targ Rybny 10B, Gdańsk)
Dlaczego Targ Rybnym nazywano kiedyś „kartoflanym”? Z czego były znane słynne Fischfrau? Gdzie znajdowała się Brama Tobiasza? Co pozostało z krzyżackiego zamku? Te i inne sekrety dawnego Gdańska odkryjemy podczas spaceru z przewodnikiem po Targu Rybnym oraz nabrzeżach nad Motławą. Spacer poprowadzi Marcin Szumny – przewodnik miejski po Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz terenowy po województwie pomorskim, pilot wycieczek, krajoznawca, członek PTTK, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
1 Comments
Smivils
A and B Courtesy Dr. where can i buy stromectol
Comments are closed.