fbpx

Aktualności

Haiku music, śpiewokrzyk, silent disco i Moniuszko. Wydarzenia muzyczne Nocy Księgarń

Haiku music, śpiewokrzyk, ekokoncert, soulowy chillout z książką, improwizacje na kontrabasie i dziwadłach, spotkanie ze Stanisławem Moniuszką, postfolkowy wieczór z Emilem Zolą, a także potańcówki i poetyckie silent disco w księgarni. Prezentujemy program wydarzeń muzycznych towarzyszących Nocy Księgarń.

 • Aleksandrów Łódzki: Chillout w Słowosferze

Chillout przy dźwiękach jazzu i soulu w towarzystwie bogatego księgozbioru Słowosfery. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 18:30 – 01:00, Księgarnia Słowosfera, ul. Wojska Polskiego 12, Aleksandrów Łódzki.

 • Bydgoszcz: Dźwięki Roślin

Ekokoncert Piotra Grygora i Anny Niestatek. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 22:00, Księgarnia Skrzynka na bajki, ul. Focha 2, 85-07 Bydgoszcz.

 • Kraków: Koncert zespołu Kirszenbaum

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna, intertekstualna karuzela. W 2019 roku, nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu: “Stypa komedianta”. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 19:00, Główna Księgarnia Naukowa, Podwale 6, Kraków.

 • Kraków: Haiku Music

Pokaz tańca butoh przy improwizacji muzycznej na misy, głos i perkusjonalia w ramach projektu “Haiku Music”, inspirowany książkami i działalnością Antykwariatu Abecadło, w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka, do muzyki na żywo wykonywanej przez Maję Baczyńską. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 20:00, Antykwariat Abecadło, ul. Kościuszki 18, Kraków.

 • Kraków: Z Moniuszką u Prząśniczki

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na huczne świętowanie obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Nocy Księgarń odbędą się m.in. warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci (od 18:30-20:00) a dla dorosłych nocne ozdabianie toreb z wizerunkiem kompozytora (od 20:00-22:30). Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo oraz pokaz filmów dot. pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu najznamienitszych polskich śpiewaków operowych: Tomasza Koniecznego, Iwony Sobotki, Urszuli Kryger oraz Ryszarda Minkiewicza. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 18:30 – 22:30, Księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, ul. Krasińskiego 11a, Kraków.

 • Kraków: Polski bajer. Potańcówka

Spółdzielnia Ogniwo i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie z Moniką Borys, autorką książki “Polski bajer. Disco Polo i lata 90.”. Sama rozmowa o muzyce to jednak nie wszystko! Po spotkaniu autorskim w Ogniwie odbędzie się potańcówka z muzyką i teledyskami z lat 90. O oprawę zadba sama autorka książki. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 19:00 – 22:00, Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28, Kraków.

 • Kraków: Have you ever danced at a bookstore? Czy tańczyliście kiedyś w księgarni?

Z okazji Nocy Księgarń krakowski Massolit będzie otwarty do późnych godzin nocnych. Czytelnicy będą mogli odwiedzić księgarnię, aby poczytać, pogadać, ale i zatańczyć – na ten wieczór zespół Massolitu przygotował nietypowe wydarzenie muzyczne. Wieczór umili jeden z zaprzyjaźnionych dj-ów, który zagra funkowo i “pod nóżkę”. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby zatańczyć w przestrzeni, w której zazwyczaj muzyka jest tylko tłem do lektury. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 18:30 – 00:00, Massolit Books & Cafe, Felicjanek 4, Kraków.

Księgarnia Massolit w Krakowie
 • Lublin: “Lublin, którego nie ma” z muzyką grupy Rafała Maja

20 września Księgarnia “U Hieronima” zaprasza na spacer i spotkanie wokół książki “Lublin, którego nie ma”. Na ten niezwykły album składa się ponad 160 zdjęć w wyborze i z komentarzem Joanny Zętar. Autorka zabiera czytelników na spacer w przeszłość po miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Rozmowie o książce towarzyszyć będzie koncert grupy Rafała Maja. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 19:00, Księgarnia “U Hieronima”, ul. Narutowicza 4, Lublin.

 • Sopot: Lepiszcze. Koncert muzyki improwizowanej

Koncert muzyki improwizowanej w przytulnej księgarni w samym sercu Sopotu. Gra zespół w składzie: Marcin Cudny, Piotr Wyrwaszewski. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 19:30, Księgarnia Ambelucja, ul. 3 Maja 9/2, Sopot.

 • Toruń: Koncert duetu akustycznego Natalia Siemieniecka & Darek Walichniewicz

Kafka i spółka zaprasza na koncert w księgarni w samym sercu zabytkowego Torunia. Wydarzenie muzyczne poprzedzi wykład popularnonaukowy o tajemniczym tytule: “Czarne dziury i inne białe plamy”. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 19:00, Księgarnia Kafka i spółka, ul. Szewska 2, Toruń.

 • Warszawa: Poetyckie Silent Disco

Tańczyliście kiedyś w księgarni? Zapraszamy na poetyckie silent disco w samym centrum Warszawy. 100 słuchawek i trzy kanały muzyczno-poetyckie do wyboru (kanał 1 – poezja i słuchowiska, kanał 2 i 3 – muzyka). To będzie największa literacka potańcówka tego roku! Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, 21:30 – 03:00, Księgarnia Korekty, al. Wyzwolenia 14, Warszawa.

Malwina Paszek / fot. Anita Wąsik-Płocińska
 • Wągrowiec: Lira korbowa, śpiewokrzyk. Koncert Malwiny Paszek

Malwina Paszek jest multiinstrumentalistką, gra na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Zajmuje się śpiewem tradycyjnym, znanym jako “biały głos” lub “śpiewokrzyk”. Wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów i krajów. Na początku osią zainteresowań były pieśni z Ukrainy i Białorusi, Lubelszczyny i terenów pogranicznych z Polesia i Podlasia. W 2017 roku, dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, zainteresowała się pieśniami pałuckimi (pogranicze Wielkopolski i Kujaw). Podczas Nocy Księgarń artystka zagra koncert w wągrowieckiej księgarni Locum. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 20:30, Księgarnia Locum, Rynek 23, Wągrowiec.

 • Wrocław: Trąbka, kontrabas i dziwadła. Koncert duetu Gdańsk Necropolitan Orchestra Orchestra

W składzie Gdańsk Necropolitan Orchestra gra dwóch wybitnych muzyków, których można spotkać również na koncertach Zgniłość: Dawid Lipka (trąbka, dziwadła), Maciej Sadowski (kontrabas, dziwadła). Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 22:00, Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, Wrocław.

 • Włocławek: Koncert akordeonisty Piotra Giersa

20 września Księgarnia Gdańscy zaprasza na koncert włocławskiego artysty akordeonisty Piotra Giersa. Data i miejsce wydarzenia: 20 września 2019, godz. 22:00, Księgarnia Gdańscy, ul. Promienna 1 B, Włocławek.

Co dzieje się w księgarni, gdy zapada zmrok? Zobacz spot Nocy Księgarń: