Noc Księgarń to świetna okazja do wielu rozmów o literaturze. Wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego zapraszamy na dwie nocne Lekcje czytania, które 20 września odbędą w Bydgoszczy (Księgarnia Skrzynka na bajki) i Zawierciu (Księgarnia Edukacyjna w Zawierciu).
Lekcje czytania to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami i pisarkami, krytykami i krytyczkami, profesorami i profesorkami. To pomysł na wspólne czytanie, mające charakter warsztatów dyskusyjnych. Lekcje trwają nieprzerwanie od 2009 roku. Tygodnik Powszechny jest oficjalnym partnerem akcji Noc Księgarń.
20 września, godz. 20.00. Nocna Lekcja czytania w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu (ul. Sądowa 10). Prowadzenie: Ryszard Koziołek. Lektura: “Ostatni husarz” Sławomira Mrożka
Ryszard Koziołek – literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii “Eseistyka”. Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012-2015. Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Niebawem w wydawnictwie Czarne ukaże się jego książka “Wiele tytułów”.
20 września, godz. 19.30. Nocna Lekcja czytania w Księgarni Skrzynka na bajki w Bydgoszczy (ul. Focha). Prowadzenie: Michał Tabaczyński. Lektura: “Z powodu potanienia samochodów” Virginii Woolf.
Michał Tabaczyński (1976), tłumacz (z angielskiego i czeskiego), eseista, doktor nauk humanistycznych. Autor przekładów poetyckich (autorska antologia współczesnej poezji amerykańskiej “Parada równości”, wybory poezji Bogdana Trojaka “Stryj Kaich się żeni” i Jana Skacela “Zakazany człowiek”) oraz teorii nowych mediów. Opublikował książki eseistyczne “Widoki na ciemność”, “Legendy ludu polskiego”, “Maszyny. Do pisania”.
Więcej informacji o wydarzeniach Nocy Księgarń w podstronie Program.
Zdjęcie Ryszarda Koziołka – fot. Bartek Barczyk dla „Tygodnika Powszechnego”
