
Spotkania autorskie i wykłady popularnonaukowe. Zapraszamy na Noc Księgarń z Wydawnictwem Naukowym PWN. Moc wiedzy!

-
O czym rozmawiają obrazy? Wykład Grażyny Bastek
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Warszawie
-
Kto decyduje o tym, co w języku jest poprawne? Wykład Agaty Hąci
13 października 2023, godz. 19.00, Księgarnia PWN w Warszawie
-
Twórcze falowanie. Wykład dr Joanny Kwaśniewskiej
13 października 2023, godz. 20.00, Księgarnia PWN w Warszawie
-
Sztuczna inteligencja - wróg muzyki czy jej sojusznik? Spotkanie ze Stanisławem Trzcińskim
13 października 2023, godz. 21.00, Księgarnia PWN w Warszawie
-
Życie dzięki śmierci, czyli pozorny paradoks mikroorganizmów. Wykład Mariusza Gogóla
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Krakowie
-
Czy bólem można się zarazić? Wykład Przemysława Bąbla
13 października 2023, godz. 19.00, Księgarnia PWN w Krakowie
-
Pokój i wojna – ekonomia i polityka. Wykład Grzegorza Kołodki
13 października 2023, godz. 18.30, Księgarnia PWN w Gdańsku
-
Dusza, umysł, mózg. W poszukiwaniu natury człowieka. Wykład Jacka Jarockiego
13 października 2023, godz. 19.30, Księgarnia PWN w Łodzi
-
Czy mądrości można się nauczyć? Wykład Sławomira Jarmuża
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu
-
Noc Księgarń w Księgarni PWN w Białymstoku
13 października 2023, Księgarnia PWN w Białymstoku
-
Warsztaty dla dzieci w Księgarni PWN w Łodzi
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Łodzi
Goście programu
Goście programu organizowanego we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN

Grażyna Bastek
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Warszawie
Historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowczynią Instytutu Historii Sztuki UW i Podyplomowych Studiów Muzealniczych. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w „Newsweek Historia”, pisała również do magazynu „Vogue Polska”, kwartalnika „Przekrój” i „Dwutygodnika.pl. W II programie Polskiego Radia współtworzy audycję „Jest taki obraz”. W 2020 roku wydała dwa tomy esejów o malarstwie „Rozmowy obrazów”, w których dzieła mistrzów dawnych i nowoczesnych połączone są za sprawą podejmowanych tematów lub środków artystycznych. Prowadzi stronę: Grażyna Bastek. Galeria Osobliwości oraz podcast: "Po co sztuka?"

Sławomir Jarmuż
13 października 2023, godz. 18.00, Tajne Komplety we Wrocławiu
Sławomir Jarmuż – doktor psychologii, trener, mentor, współwłaściciel firmy szkoleniowej MODERATOR. Członek założyciel GLOBE – The Global Leadership And Organizational Behavior Effectiveness Research Program – największego międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego międzykulturowej teorii efektywnego przywództwa. Autor i współautor wielu artykułów naukowych na temat osobowości i przywództwa oraz książek: Paradoksalna psychologia, Alfabet mitów menedżerskich, Podręcznik trenera, Psychologia dla trenerów, Czy mądrości można się nauczyć.
Twórca Szkoły Coachingu Menedżerskiego. Na co dzień buduje mosty między dobrze zweryfikowaną wiedzą psychologiczną a potrzebami biznesu i edukacji. Służy innym najlepiej jak potrafi.

Joanna Kwaśniewska
13 października 2023, godz. 20.00, Księgarnia PWN w Warszawie
Psycholożka twórczości, pracowniczka Uniwersytetu SWPS, specjalistka w zakresie rozwoju kreatywności. Od ponad 25 lat prowadzi treningi twórczego myślenia, szkolenia twórczego rozwiązywania problemów w organizacjach oraz coaching twórczości dla artystów i naukowców. Przeprowadziła setki szkoleń i wykładów zarówno w kraju, jak i za granicą. Publikuje swoje teksty na temat kreatywności w recenzowanych polskich i zagranicznych czasopismach. Aktywnie popularyzuje wiedzę na temat twórczości − nagrywa filmy, pisze artykuły do czasopism popularnonaukowych, prowadzi portal joannakwasniewska.com.

Agata Hącia
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Warszawie
Agata Hącia - językoznawczyni, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW. Sekretarz naukowa Obserwatorium Językowego UW, współprowadzi Poradnię Językową UW. Współautorka ogólnopolskich badań językoznawczych i edukacyjnych. Badaczka polskiej leksyki. Popularyzatorka wiedzy o języku m.in. jako współtwórczyni audycji radiowych oraz autorka książek: „Ucha, fochy, tarapaty. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać", „Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych", „Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka".

Stanisław Trzciński
13 października 2023, godz. 21.00, Księgarnia PWN w Warszawie
Stanisław Trzciński – kulturoznawca, ekonomista i publicysta. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Członek Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną oraz nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS i Collegium Civitas w Warszawie. Laureat Nagrody Specjalnej ZAiKS-u w 2022 roku za wieloletni wkład w rozwój polskiej kultury.
W 2023 roku otrzymał wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu SWPS za rozprawę doktorską. Autor publikacji popularnonaukowych i naukowych dotyczących popkultury, sektorów kreatywnych i marketingu muzycznego. Bada polski rynek muzyczny i odbiorców muzyki. Przedsiębiorca, menedżer kultury, promotor koncertowy, wydawca i dziennikarz muzyczny. Prezes zarządu STX Music Solutions, STX Records i współwłaściciel STX Jamboree.

Mariusz Gogól
13 października 2023, godz. 18.00, Księgarnia PWN w Krakowie
Mariusz Gogól - doktor nauk biologicznych, biochemik, popularyzator nauki, edukator. We współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN tworzy na nakane Youtube serię filmów edukacyjnych pt. "Zlewka na maturę". Współpracuje również m.in z Tygodnikiem Powszechnym, Fundacją Adamed SmartUp i kanałem Copernicus, gdzie tworzy filmy popularnonaukowe i prowadzi podcast "Wokół Życia". Współpracował także z Tomaszem Rożkiem przy tworzeniu jego książki "Akademia Superbohaterów". Był gościem wielu wydarzeń, m.in.: Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki - "Nauka dla Ciebie", Nocy Naukowców w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy Konwentu Pyrkon w 2019, 2022, 2023 roku.

Przemysław Bąbel
13 października 2023, godz. 19.00, Księgarnia PWN w Krakowie
Prof. dr hab. Przemysław Bąbel jest dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Rady Dyscypliny Psychologia UJ oraz kierownikiem Zespołu Badania Bólu. Jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej i członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Prof. Bąbel prowadzi badania nad uczeniowymi mechanizmami wpływu placebo na ból, pamięcią bólu i czynnikami psychologicznymi modyfikującymi percepcję bólu. Zajmuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji i terapii, w tym terapii bólu przewlekłego i osób ze spektrum autyzmu. Jest autorem i współautorem przeszło 90 publikacji naukowych, w tym 8 książek, oraz ponad 100 publikacji popularnonaukowych.

Grzegorz W. Kołodko
13 października 2023, godz. 18.30, Księgarnia PWN w Gdańsku
Grzegorz W. Kołodko – profesor ekonomii, dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, doktor honoris causa i honorowy profesor 11 zagranicznych uniwersytetów. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista. W czterech rządach w latach 1994–1997 i 2002–2003 wicepremier oraz minister finansów.

Jacek Jarocki
13 października 2023, godz. 19.30, Księgarnia PWN w Łodzi
Dr Jacek Jarocki - filozof, związany z Katedrą Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej, Instytut Filozofii, Wydział Filozofii na Katolickim Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Uczestnik stażów badawczych i wyjazdów studyjnych na University of Texas at Austin (USA), Durham University (Wielka Brytania), Central European University (Węgry) i University of Copenhagen (Dania). Zapalony popularyzator filozofii, znany w Internecie jako Pan od Filozofii (youtube.com/c/panodfilozofii). Autor wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki “Gdzie jest mój umysł? Podręcznik nie tylko dla studentów”.