Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Na końcu języka. O literaturze, przekładzie i różnorodności językowej

13 października, 2023 18:00 - 21:00

Zapraszamy na spotkanie wokół języków. Naszymi gośćmi będą Jagoda Ratajczak i Tomasz Pindel. Spotkanie poprowadzą Elżbieta Janota i Paulina Rzymanek, tłumaczki i autorki podcastu o książkach “Już tłumaczę”. Razem z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o uczeniu się języków obcych, strachu przed mówieniem w obcym języku, ale również tłumaczeniach i literaturze obcojęzycznej.

Jagoda Ratajczak- filolożka, tłumaczka przysięgła i konferencyjna, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS oraz Związku Zawodowego Tłumaczy Przysięgłych. Absolwentka Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Szczególnie interesuje się psycholingwistyką, nauką o dwujęzyczności i akwizycji języka, w której próbuje odnaleźć odpowiedzi na pytania nurtujące ją od dzieciństwa. Autorka książki ” Języczni. Co język robi naszej głowie” ( Karakter, 2020) oraz najnowszego eseju – “Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język”, który 12 września wyszedł nakładem wydawnictwa Karakter.

Tomasz Pindel – specjalista w zakresie prozy z Ameryki Łacińskiej, autor m. in. biografii Vargasa Llosy (Znak, 2014), reportażu “Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody” (Znak, 2018) oraz “Historii fandomowych” (Czarne, 2019). Pracował w Katedrze Ameryki Łacińskiej UJ i w Instytucie Książki, obecnie wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jest także współautorem audycji radiowej o książkach „Piątka z literatury” w RMF Classic. W 2003 roku zadebiutował jako tłumacz i od tego czasu przełożył ponad 50 książek. Nagrodzony w konkursie Instytutu Cervantesa w Polsce za najlepszy przekład literatury hiszpańskojęzycznej 2007 – za “Noc jest dziewicą” Jaime’go Bayly’ego. W 2020 znalazł się wśród wyróżnionych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za przekład “Bestii” Óscara Martíneza. W sierpniu tego roku, nakładem Kultury Gniewu swoją premierę miało tłumaczenie komiksu “Zmarszczki” Paco Roca w przekładzie Tomasza Pindela.

Szczegóły

Data:
13 października, 2023
Godzina:
18:00 - 21:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063715956407

Miejsce wydarzenia

Black Woolf
3 maja 25
Katowice, śląskie 40-097
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia