Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Noc Księgarń 2022 w Księgarni Muzealnej we Wrocławiu

7 października, 2022 10:00 - 18:00

Zapraszamy do Księgarni Muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie w dniach 7–9 października czeka wiele promocji i atrakcji – w tym specjalne rabaty na publikacje muzealne – nawet do -80%!● godz. 14:00–16:00 – Fajans z wytwórni europejskich
Spotkanie wokół książki oraz oprowadzanie po wystawie „Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932)”
Bogato ilustrowana publikacja poświęcona jest liczącej blisko 650 sztuk wyrobów fajansowych kolekcji ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Album dzięki obszernym notom historycznym, tematycznemu słownikowi, indeksom i sporym wyborem literatury stanowi niezbędne vademecum dla fachowców i miłośników fajansu – wciąż obecnego nie tylko w muzealnych zbiorach czy gablotach antykwarycznych, ale także na półkach domowych kredensów.
Wrocławska kolekcja zawiera naczynia autorstwa m.in. Pietera Adriaensz. Kocxa, Samuela von Eenhoorna czy Adriaena Kocxa. Są to wytwory mistrzów niderlandzkich, stanowiące przykłady rzemieślniczego kunsztu, zdobione dekoracjami inspirowanymi Dalekim Wschodem. Motywy te pojawiają się także na wyrobach polskiej manufaktury Karola Wolffa w Bielinie, należą do ulubionych w Anglii, inspirują projektantów końca XIX i początków XX stulecia. W repertuarze dekorów europejskiego nie brakuje również tematów rodzimych – np. w przebogatym zdobnictwie majoliki włoskiej, czy niderlandzkiej powstałej po połowie XVII w. W nurcie europejskim mieści się także dekoracja większości obiektów wykonanych z fajansu delikatnego.
W spotkaniu udział wezmą:
Jolanta Sozańska – autorka publikacji oraz kuratorka wystawy, z wykształcenia historyk sztuki, kustosz w Dziale Ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Paulina Handtke – projektantka katalogu
Jerzy Tomaszewski – historyk sztuki, dziennikarz i antykwariusz, autor książki „Antykwaryczne polowania”, a także twórca programu „Antykwaryczne safari” – jedynego w polskiej telewizji cyklu poświęconych antykom.
Oprowadzanie po wystawie: Jolanta Sozańska
● Rabaty na wybrane publikacje Muzeum Narodowego we Wrocławiu nawet do 80%! Robiąc w tych dniach zakupy w księgarniach stacjonarnych za min. 99 zł, otrzymasz w prezencie naszą muzealną torbę ekologiczną (do wyczerpania zapasów)
● Promocja na wybrane tytuły dotyczy księgarń stacjonarnych oraz księgarni internetowej sklep.mnwr.pl

Szczegóły

Data:
7 października, 2022
Godzina:
10:00 - 18:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Księgarnia Muzealna Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, dolnośląskie 50-153
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia