fbpx

Zielony Program Nocy Księgarń

Będą pszczoły, dzikie rośliny jadalne, ekoanimacja, Noc Sów i Czereśnie. Tegoroczną edycję festiwalu Noc Księgarń uzupełni specjalny program ekologiczny organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. koncert zespołu Czereśnie, rozmowy z artystami i naukowcami, warsztaty pszczelarskie, warsztaty ogrodnicze czy wystawa instrumentów recyklingowych Pawła Romańczuka. Przygotowujemy dla Was także specjalne produkcje: cykl podcastów o problemach naszej planety oraz specjalną ekoanimację Rity Kaczmarskiej na podstawie książki „Awaria elektrowni”. Wszystkie wydarzenia są dostępne online! Do zobaczenia, do usłyszenia, dla Ziemi.

Zielony Program Nocy Księgarń 2020:
 • 14 października, godz. 20:00, Główna Księgarnia Naukowa. Dbaj o zieleń! Koncert zespołu Czereśnie – transmisja na żywo na stronie Noc Księgarń na Facebooku.
 • 15 października, godz. 18:45, Księgarnia Stanisława Skrzyńska w Brzegu Dolnym. Warsztaty ekologiczne Łapię Oddech, ogrodnictwo internetowe – transmisja online na stronie księgarni na Facebooku.
Zespół Czereśnie. Fot. Klaudyna Schubert // klaudynaschubert.eu 
 • 15 października, godz. 19:00, Księgarnia Skład Główny w Koluszkach. Pszczoły nocą. Ekologiczne warsztaty dla dzieci w wieku 6-7 lat, które podczas transmisji na żywo poprowadzi bartnik Piotr Smakulski. Wydarzenie online na stronie księgarni na Facebooku.
 • 15 października, godz. 12:00 – 22:00, Księgarnia Filmowa Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty. Paweł Romańczuk / Małe Instrumenty. Samoróbka. Wystawa instrumentów budowanych własnoręcznie w pracowni Małe Instrumenty we Wrocławiu.
Fot. Małe Instrumenty
 • 15 października, godz. 18:00, Księgarnia Massolit w Krakowie. “Myśleć jak zwierzęta”. Dr hab. Marcin Urbaniak opowiada o badaniach Fransa de Waala – spotkanie online, transmisja na stronie księgarni na Facebooku.
 • 15 października, godz. 18:00, Księgarnia Korekty w Warszawie. Bliżej świata. Julii Fiedorczuk i Anny Jadowskiej rozmowa o budowaniu więzi z przyrodą poza-ludzką. Transmisja ze spotkania na stronie księgarni na Facebooku.
 • 16 października 2020, godz. 18:00, Księgarnia Dwie Siostry w Warszawie. Awaria elektrowni. Premiera ekoanimacji autorstwa Rity Kaczmarskiej na podstawie jej bardzo nocnej książki pt. “Awaria elektrowni” – premiera na stronie Wydawnictwa Dwie Siostry na Facebooku.
 • 17 października 2020, 18:00, Księgarnia Massolit w Krakowie. Noc Sów w Noc Księgarń. Z Jackiem Karczewskim rozmawia Łukasz Wojtusik – transmisja ze spotkania na stronie księgarni na Facebooku.
 • 17 października 2020, Księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu. Michał Zygmunt. Słuchamy świergot nadodrzańskich ptaków, zanurzamy się w dźwiękowej Odrze – spotkanie online. Premiera relacji na stronie Tajne Komplety.
Michał Zygmunt na Odrze. Fot. Karolina Wiśniewska, Karol Pęcherz
 • 17 października 2020, Księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu. Wirtualna promocja 45 nr Magazyn Materiałów Literackich Cegła H2O – wiersze i opowiadania o wodzie. Relacja z wydarzenia na stronie księgarni na Facebooku.
 • 17 października 2020, 15.30, Księgarnia Sztuka wyboru w Gdańsku. Wirtualne warsztaty z Sebastianem Kulisem Zjedz miasto, czyli o dzikich roślinach jadalnych . Podczas spotkania z Sebastianem Kulisem z Roślinnych Porad dowiecie się, co, jak i kiedy zrywać, by dostarczyć sobie i swoim bliskim niecodziennych smaków, porcji zdrowia i jedzenia, zupełnie za darmo. Tym samym odciążając Matkę Naturę. Na spotkaniu dotkniemy, powąchamy i spróbujemy dzikich roślin, które rosną na terenie Trójmiasta.

Zielony Program jest realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.