fbpx

Aktualności

Bez nich świat wyglądałby ponuro. Wspierajmy lokalne księgarnie!

Każdego roku organizują setki wydarzeń. Prowadzą lokalne kluby czytelnicze i własne inicjatywy literackie. Bez nich świat wyglądałby ponuro. Nawet 40% księgarń w Polsce może upaść w wyniku epidemii. Jak możesz je wesprzeć? Przypominamy o kilku najważniejszych inicjatywach, do których przyłączają się czytelnicy w całej Polsce.

Książka na telefon – ogólnopolska akcja zainicjowana przez dystrybutora książek OSDW Azymut (organizatora Nocy Księgarń). Kampania zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach, które uruchomiły dostawy na terenie całego kraju. Książki można zamawiać w bezpieczny sposób – telefonicznie, mailowo lub poprzez media społecznościowe. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 250 księgarń – ich listę znajdziesz na stronie akcji ksiazkanatelefon.pl. Księgarnie dostarczają książki czytelnikom pod same drzwi, nawet na rowerze!

Szczegóły: ksiazkanatelefon.pl

Kupujemy witryny w księgarniach! – Anna Karczewska z inicjatywy Książki kupuję kameralnie zorganizowała zbiórkę, w ramach której czytelnicy mogą zaaranżować własną witrynę w jednej z dwudziestu księgarń stacjonarnych (koszt “wynajmu” jednej witryny to około 250 zł). Cegiełkami w zbiórce są także przewodniki po księgarniach “Rezerwaty książek” wydane w 2016 roku dzięki wsparciu Instytutu Książki. Każda zebrana złotówka idzie do księgarń, nie ma żadnych kosztów operacyjnych. Wszystkie pokwitowania będą po zakończeniu akcji do wglądu. Jeśli ktoś z Was marzy o tym, żeby gdzieś w Polsce mieć WŁASNĄ witrynę, to to też możemy załatwić. Wydawnictwa, organizacje społeczne i osoby prywatne zachęcamy do robienia swoich własnych wystaw. Pokażmy książkom, że nadal są dla nas ważne! – czytamy na stronie akcji.

Szczegóły: wspieram.to/kupwitryne

Księgarnia Skład Główny w Koluszkach. Źródło: wspieram.to/kupwitryne

Bony na lepsze czasy – w trakcie epidemii księgarnie zachęcają czytelników do zakupu bonów. Bon na książki to dobry pomysł na prezent (np. urodzinowy czy imieninowy), który być może pozwoli przetrwać okolicznej księgarni kilka najtrudniejszych miesięcy kryzysu. Zadzwoń do księgarzy i zapytaj – dowiedz się, czy Twoja lokalna księgarnia ma w ofercie bony na literaturę.

Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup książek, udostępnij informację o powyższych inicjatywach rodzinie i znajomym.

Tajny Bon na Trudne Czasy – akcja księgarni Tajne Komplety z Wrocławia

Zdjęcie główne: Księgarnia Ambelucja / archiwum projektu Noc Księgarń