Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czy czeka nas rewolucja? Wykład prof. dr. hab. Przemysława Bąbla

6 października, 2022 19:30 - 20:30

Moc wiedzy! Zapraszamy na wykład “Czy czeka nas rewolucja? Wolność i władza z perspektywy psychologii behawioralnej” prof. dr. hab. Przemysława Bąbla

A co jeśli to, dlaczego ludzie zachowują się tak, jak się zachowują, nie zależy od ich woli, chęci i planów, ale od środowiska, w którym żyją? Czy możliwe jest, że nasze aktualne zachowanie jest skutkiem naszych przeszłych doświadczeń – tego, jakie konsekwencje spotkały nas w wyniku podobnego zachowania w podobnych okolicznościach w przeszłości? Tak uważają behawioryści i na potwierdzenie tej tezy mają wyniki ogromnej liczby badań, prowadzonych na przestrzeni przeszło stu lat. Zgromadzone dane pozwalają nie tylko wyjaśnić zachowanie dzieci w szkole, partnerów w związkach czy pracowników, ale także bardziej złożone prawidłowości życia społecznego, do których należy relacja władzy. Z perspektywy psychologii behawioralnej, ludzie nigdy nie są wolni od uwarunkowań zewnętrznych, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, a każdy rząd ogranicza wolność obywateli. Większość rządzących polega na zakazach, przymusie i karaniu, co nierzadko prowadzi do buntu społeczeństwa. Jednak niektóre rządy posługują się innymi metodami, na przykład finansowymi czy zapewniającymi prestiż. W ten sposób nie tylko skutecznie kontrolują obywateli, ale jednocześnie dają im złudzenie wolności. Wówczas społeczeństwo nie buntuje się wobec władzy, która ma zapewnione długie trwanie. Kiedy jednak złudzenie wolności pryska, przychodzi rewolucja. O tym, kiedy tak się dzieje, będzie ten wykład.

Prof. dr hab. Przemysław Bąbel – psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Dyscypliny Psychologia UJ oraz kierowniki Zespołu Badania Bólu. Jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej i członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Prof. Bąbel prowadzi badania nad uczeniowymi mechanizmami wpływu placebo na ból, pamięcią bólu i czynnikami psychologicznymi wpływającymi na percepcję bólu. Zajmuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji i terapii, w tym terapii bólu przewlekłego i osób ze spektrum autyzmu. Jest autorem i współautorem blisko 100 publikacji naukowych, w tym 8 książek, oraz ponad 100 publikacji popularnonaukowych. Za swoją działalność na rzecz popularyzacji nauki prof. Bąbel otrzymał w 2008 r. Nagrodę Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy”. W 2018 r. został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, a w 2019 r. został wybrany członkiem („fellow”) Association for Psychological Science w uznaniu wybitnego wkładu w badania psychologiczne.

Wydarzenie stacjonarne – zapraszamy do Księgarni PWN w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 62). W trakcie Nocy Księgarń dodatkowe rabaty na całą ofertę księgarni.
Transmisja na żywo na stronach na Facebooku: Noc Księgarń, PWN Moc Wiedzy, Księgarnia PWN.

Zobacz więcej wydarzeń: Noc Księgarń 2022 – Warszawa

Szczegóły

Data:
6 października, 2022
Godzina:
19:30 - 20:30
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Księgarnia PWN w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 62
Warszawa, mazowieckie 00-322
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia