Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Noc Księgarń 2022 w Muzeum Warszawy: Paradoksy Warszawy w obiektywie Konrada Brandla

7 października, 2022 18:00 - 19:00

O tym, dlaczego niełatwo było uchwycić społeczność Warszawy końca XIX wieku w jednym kadrze porozmawiają kulturoznawca dr Piotr Kubkowski i historyk dr hab. Błażej Brzostek. Spotkanie wokół książki „Konrad Brandel. Fotorewolwer” obędzie się w księgarni Muzeum Warszawy.
Fotorewolwer, aparat Konrada Brandla (1838–1920), w rękach swojego konstruktora okazał się narzędziem doskonałym do pochwycenia realiów i atmosfery nowoczesnego miasta, Warszawy końca XIX stulecia. Momentalne zdjęcia Brandla wyznaczają początek fotografii znanej nam wszystkim. Nie profesjonalnej, upozowanej i wyretuszowanej, ale zwyczajnej, utrwalającej nie tylko zdarzenia doniosłe, ale także powszednie, często przypadkowe; pokazującej ludzi zajętych codziennością, często nieświadomych, że ktoś im się przygląda.

Zdjęcia Brandla nazwać można fotografią uliczną z końca XIX wieku: tematem są uchwycone na gorąco sceny z życia miejskiego i niepozowanie postaci w przestrzeni publicznej. Patrząc na zdjęcia Brandla można przenieść się na warszawskie trotuary, brukowane ulice i Pole Mokotowskie 130 lat temu. Podejrzeć spacerowiczów w Łazienkach Królewskich i Ogrodzie Saskim, kibiców wyścigów konnych i uczestników regat na Wiśle.

Fotografii XIX-wiecznej rzadko poświęcane są osobne publikacje, a Fotorewolwer to książka wyjątkowa także dzięki nowoczesnemu projektowi Martyny Wyrzykowskiej. Modernistyczne fonty i dużo wolnej przestrzeni pozwalają dostrzec nie tylko sceny ujęte na zdjęciach, ale także same fotografie. To 130-letnie przedmioty – odbitki na papierze kolodionowym wykonane metodą stykową ze szklanych negatywów, naklejone na karton – z nierównymi brzegami, bez wyretuszowanych uszkodzeń, różnorodne w kolorystyce, niektóre z utrwalonymi odciskami palca, zapewne samego Brandla. Ograniczone do minimum zabiegi konserwatorskie i edytorskie podkreślają unikalność efektów pracy fotorewolweru i jego operatora, Konrada Brandla.
“Fotorewolwer” w promocyjnej cenie 70 zł (okładkowa 95 zł, rabat >25%); wszystkie książki wydane przez Muzeum Warszawy (w tym Wstecz. Historia Warszawy do początku) z rabatem -15%

Szczegóły

Data:
7 października, 2022
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Księgarnia Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 38
Warszawa, mazowieckie 00-272
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia