Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Noc Księgarń 2023. Marlena Gruda o przekładach

13 października, 2023 15:00 - 17:00

Noc Księgarń 2023. Marlena Gruda o przekładach
Miejsce: Black Woolf Coffee & Books, ul. 3 Maja 25, Katowice godz. 15:00
Tłumaczka: Marlena Gruda
Wydarzenia specjalne programu Nocy Księgarń organizowanego we współpracy z Komisją Unii Europejskiej i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury
O warsztatach:
Dlaczego Słowenia to „Europa w miniaturze”, „mała Austria”, „słowiańska Szwajcaria”…? Jacy są Słoweńcy? Czy język słoweński jest podobny do polskiego?
Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach podczas Nocy Księgarń 2023. Będzie mowa o tym, co łączy Polskę i Słowenię oraz co ją wyróżnia na tle innych krajów słowiańskich. Jaki jest klucz do sukcesu tego małego kraju poetów i alpinistów? Dowiemy się, jakie pułapki zastawia uczącym się język słoweński i co sprawia im największą trudność. Porozmawiamy o przekładach literatury słoweńskiej na język polski oraz o doświadczaniu historii i kultury Słowenii.
O tłumaczce:
Słowenistka, wykładowczyni w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się literaturą słoweńską i przekładem literackim. Z języka słoweńskiego przetłumaczyła m.in. powieści Evalda Flisara, Mihy Mazziniego, Vlada Žabota, Jasmina B. Freliha, poezję Milana Deklevy, Anji Zag Golob i kilka książek dla dzieci. Organizatorka wydarzeń popularyzujących literaturę i kulturę słoweńską, tłumaczka spotkań literackich i biznesowych. Brała udział w przygotowaniu dwóch edycji Festiwalu Poetyckiego Lirikonfest w Słowenii i redakcji czasopisma „Lirikon21”, a także w programach Wolontariat Europejski i Kreatywna Europa. Wielokrotna stypendystka MNiSW, uczestniczka seminariów języka słoweńskiego i seminariów tłumaczeniowych. Prywatnie sporo czasu spędza w górach.

Warsztaty odbywają się w ramach kampanii promującej różnorodność językową i literacką Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych, która trwa od 13 września 2023 do 13 października 2023 i jest realizowana w księgarniach kameralnych we współpracy z dystrybutorem książek Azymut. Wydarzenie jest częścią programu Europejskiego Dnia Języków.
Więcej o Nocy Księgarń na www.nocksiegarn.pl

Szczegóły

Data:
13 października, 2023
Godzina:
15:00 - 17:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063715956407