fbpx

ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI. Odwiedź wirtualną wystawę fotografii

Antykwariaty, książnice, domy książki, kioski i kiermasze. Z okazji Dnia Księgarza, świętowanego w Polsce od 1932 roku, wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym zapraszamy na wirtualną wystawę fotografii przedstawiających księgarnie stacjonarne działające w Polsce na przestrzeni ostatnich 120 lat. 

Internetowa ekspozycja ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI to wybór kilkudziesięciu najciekawszych fotografii znajdujących się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na wirtualnej wystawie zobaczymy m.in. witryny legendarnej warszawskiej księgarni Gebethner i Wolff, wnętrza książnicy prowadzonej w dwudziestoleciu międzywojennym przez czasopismo “Wiadomości Literackie” czy domy książki i uliczne kiermasze z epoki PRL-u.

ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI – ekspozycja online dostępna od 13 grudnia na stronie www.nocksiegarn.pl/wystawa.

Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca. 

Niestety, z roku na rok z mapy Polski znikają kolejne księgarnie stacjonarne. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń od początku 2020 roku swoją działalność zakończyło co najmniej 120 księgarń. Świętując Dzień Księgarza, zachęcamy do włączenia się do akcji #KsiążkaNaTelefon, która wspiera lokalne księgarnie stacjonarne w czasie pandemii: www.ksiazkanatelefon.pl

Internetowa wystawa ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI jest częścią wirtualnego programu Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!