fbpx

Zapraszamy na TyDzień Księgarza!

Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 1932 roku. Z okazji zbliżającego się święta księgarzy i księgarek OSDW Azymut zaprasza na specjalny cykl spotkań, rozmów i szkoleń online, który potrwa aż przez tydzień – od 10 do 17 grudnia!

W programie cyklu pod hasłem (Ty)Dzień Księgarza zaplanowano m.in.:

  • rozmowy z księgarzami i księgarkami o prowadzeniu księgarni w czasie pandemii,
  • debatę O co chodzi z tymi księgarniami? na temat roli i znaczenia księgarń stacjonarnych dla polskiego rynku książki,
  • publikację nowych poradników i wideoporadników online w serwisie www.szkolimy-ksiegarzy.pl,
  • kolejne odsłony kampanii promującej księgarnie stacjonarne i akcję #KsiążkaNaTelefon (www.ksiazkanatelefon.pl),
  • wirtualne świętowanie Dnia Księgarza, w tym m.in. internetową wystawę ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI organizowaną wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym w ramach wirtualnego programu festiwalu Noc Księgarń).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku (kliknij tutaj), aby nie przegapić poszczególnych spotkań. Wszystkie wydarzenia internetowe będą udostępniane na stronie projektu Szkolimy-Księgarzy.pl.

Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

Niestety, z roku na rok z mapy Polski znikają kolejne księgarnie stacjonarne. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń od początku 2020 roku swoją działalność zakończyło co najmniej 120 księgarń. Świętując Dzień Księgarza, zachęcamy do włączenia się do akcji #KsiążkaNaTelefon, która wspiera lokalne księgarnie stacjonarne w czasie pandemii: www.ksiazkanatelefon.pl.